Na oranžni niti se prepleta ljubezen do umetnosti fotografije in filma, popotovanj, glasbe in besede.
S spletno stranjo želiva predstaviti naša potovanja in doživljanja in z njimi navdušiti tudi mlade starše za potovanja z otroki. Predstavlja stičišče tistih, ki se zavedajo, da so popotniki v reki življenja, katere del smo – vsak na svoj način – a skupaj.
Je odskočna deska za nove naveze v svetovih fotografije, filma, glasbe in besede, temeljne materije Oranžne niti.
Njena ustvarjalca sva Jaka in Nina, oranžno nit pa sva začela spletati leta 2014, ko nama je na pot prišla priložnost soustvarjanja prvega popotniškega festivala Bivak v Ljubljani. Skupaj z mojstri, kot sta Tomo Križnar in Arne Hodalič, smo vsem navdušenim popotnikom odpirali vrata drugih svetov. Čarovnijo festivala Bivak smo leta 2015 nadaljevali pod vodstvom kompasa romarja Raphaela v zavetju sv. Jožefa v središču Ljubljane.
Naslednji 2 leti sva uspela festivalsko-popotniško atmosfero z ekipo projekta Popotniško novinarstvo (Socialna akademija) prenesti v hostel Celico, ki je Bivaku nekaj let nudila streho in spodbudno okolje tako za festival kot za nemalo navdihujočih potopisov. Zadnji, 5. Bivak, smo postavili leta 2018 v parku Tabor in kavarni SEM in z njim proslavili in sklenili 5 let popotniško-novinarskih zgodb. Arne in Tomo, zvesta ambasadorja festivala Bivak, sta nanj vedno z veseljem pristopila – verjetno tudi zaradi dejstva, da v Sloveniji pravega popotniškega festivala, vsaj zadnjih nekaj desetletij, žal ni bilo (seriji potopisnih predavanj pa ne moremo reči festival). Oranžna nit je bila vedno, čeprav subtilno, prisotna na vseh petih festivalih.


Leta 2015 se nama je na pot pripeljal naš starodobnik VW T3, po domače “starko”, malo pred tem pa sva mesec in pol odkrivala skrivnostno Indijo in v 2016 dokončala tudi svoj prvi popotniški film – Dhanyawad, India.
Poleg popotniških je Nit povezovala tudi vse prevajalsko-jezikovne dejavnosti že od konca mojega študija, ko je bilo podjetje tudi ustanovljeno. Odtlej spaja jezikovne svetove po skoraj vseh celinah in v domačem okolju, v tovrstni navezi pa sta že vrsto let tudi sodelavca Karin in Marko. Na Oranžni niti smo doslej prevedli in strokovno jezikovno pregledali že več sto tisoč besed in sodelovali z najrazličnejšimi vrstami partnerjev.
Osnovna značilnost niti je, da povezuje. In kaj je “rdeča nit” oranžne niti? To, da je oranžna!
Oranžna je zemeljska barva, odtenek sonca. Je najbolj nevtralna barva vseh tradicij sveta.


